Az elektronikus fizetés egyik izgalmas (ha szolgáltatói oldalról nézzük keserű) velejárója lett, hogy a fine diningból a hétköznapokba vándorolt a felszolgálási díj. Cikkükben azt nézzük meg, hogy a jokerként mozgatható alkalmi foglalkoztatott esetében milyen adózási és járulékfizetéssel jár ez a jövedelem.
Jogi keretek
A felszolgálási díj, a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 30. pontja szerinti vendéglátás keretében, a vendégek felszolgáló közreműködésével történő kiszolgálásáért felszámított külön díj. Felszolgáló közreműködésével történő kiszolgálás az a vendéglátásban alkalmazott kiszolgálás, amelynek során a vendég a fogyasztását a vendéglátó üzlet asztalánál ülve vagy állva felszolgáló által felszolgálva, fogyasztja el.
Nem tekinthető felszolgáló közreműködésével történő kiszolgálásnak, a kizárólag önkiszolgáló rendszer közbeiktatásával történő teljes körű kiszolgálás. Vagyis ilyes esetben nem lehet felszolgálói díjat felszámítani. Fontos, hogy a fogyasztó részére adott számlán, nyugtán a felszolgálási díjat elkülönítetten kell feltüntetni.
2025. január 1-jén életbe lépő 44/2024. (XII. 9.) NGM rendelet meghatározza a felszolgálási díj mértékét. A vendéglátó üzletek magánszemélyek esetében az elfogyasztott termékek bruttó értékének (áfát is tartalmazza) legfeljebb 15%-a, míg céges rendezvény esetén a felső határ 20%-a lehet.
És még mindig a háttér
Mielőtt a piszkos anyagiakra térnénk érdemes még néhány fogalmat tisztázni. Ki számít felszolgálónak? Ki a közreműködő?
Felszolgáló: az a közreműködő, aki a vendéglátó üzletben tartózkodó vendéget a fogyasztási helyén
kiszolgálja.
Közreműködő: az a vendéglátó üzletben alkalmazott munkavállaló, aki a vendéglátási tevékenység valamely rész- vagy teljes folyamatában munkájával közvetlenül részt vesz. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a felszolgáló, hanem például a konyhai kisegítő, szakács is közreműködőnek számít.
Fontos, hogy az NGM rendelet nem korlátozza a közreműködő jogviszonyát. Nem tesz különbséget egyszerűsített foglalkoztatásban (efo) vagy munkaviszonyban álló munkavállaló között. Tehát egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott dolgozó is jogosult a felszolgálói díjra.
Mennyi az annyi?
Azt már tudjuk, hogy milyen szolgáltatás keretében és azt is, hogy ki jogosult a felszolgálási díjra. Így már csak azt kell meghatároznunk, hogy a befolyt összeget, hogy kell felosztani a közreműködők között. Ezt a jogszabály az üzemeltető (foglalkoztató) feladatává teszi, tehát neki kell kialakítania a felosztási szabályokat, erről a közreműködökkel megállapodnia. Speciális helyzet, ha a munkahelyen munkavállalói érdekképviseleti szervezet működik, ilyen esetben az érdekképviseleti szervezettel kell írásban megállapodnia.
A felszámított felszolgálási díjat havonta kell a közreműködőknek kifizetni. A kifizetésnek meg kell egyeznie a felszolgálási díj befolyt összegének – a jogszabályban meghatározott – adókkal és járulékokkal csökkentett hányadával.
Adó- és járulékterhek
Az Szja tv. 1. számú melléklet 4.21. pontja szerint egyes tevékenységekhez kapcsolódóan adómentes a magánszemély által külön jogszabály szerint felszolgálási díj címen megszerzett bevétel. Ez alapján egyszerűsített foglalkoztatás esetén nem kell szja-t fizetni a kifizetett felszolgálói díj után. Efo-s formában foglalkoztatott dolgozó, nem számít biztosítottnak a társadalombiztosítási törvény alapján. Mivel nem biztosítással járó jogviszonyban van foglalkoztatva, ezért járulék fizetési kötelezettsége sincs. Összegében megállapítható, hogy egy efo-s foglalkoztatási formában alkalmazott munkavállaló részére jutatott felszolgálói díj teljesen adó-és járulékmentes. Tehát a bruttó felszolgálói díj jár neki. Kiemelendő, hogy a felszolgálási díj nem képezi az efo-s dolgozó nettó bérét, ez az összeg azon felül illeti meg.
Miért fontos a bérszámfejtés?
A jól működő bérszámfejtés elengedhetetlen a cég és a csapat harmóniájához, hiszen az elégedett munkavállalók a sikeres vállalkozás alapját képezik. A bérszámfejtés kiszervezésével időt és energiát takaríthatsz meg, így a fontosabb üzleti feladatokra koncentrálhatsz. Szakértőink leveszik a válladról a jogszabályok folyamatos változásával járó terheket, garantálva a pontos és hibamentes bérszámfejtést. Velünk a bérszámfejtés és a munkaügyi folyamatok könnyen kezelhetően, egy helyen elérhetőek.